Kultur, æstetik og fællesskab
Læs mere om Kultur, æstetik og fællesskab i Bolderslev Børnehus her.
Kultur, æstetik og fællesskab
”Kultur er en kunstnerisk, skabende kraft, der aktiverer børns sanser og følelser, ligesom det er kulturelle værdier, som børn tilegner sig i hverdagslivet.
Gennem læringsmiljøer med fokus på kultur kan børn møde nye sider af sig selv, få mulighed for at udtrykke sig på mange forskellige måder og forstå deres omverden.
Pædagogiske mål for læreplanstemaet:
- Det pædagogiske læringsmiljø skal understøtte, at alle børn indgår i ligeværdige og forskellige former for fællesskaber, hvor de oplever egne og andres kulturelle baggrunde, normer, traditioner og værdier.
- Det pædagogiske læringsmiljø skal understøtte, at alle børn får mange forskellige kulturelle oplevelser, både som tilskuere og aktive deltagere, som stimulerer børnenes engagement, fantasi, kreativitet og nysgerrighed, og at børnene får erfaringer med at anvende forskellige materialer, redskaber og medier.
Hvordan understøtter vores pædagogiske læringsmiljø, at børnene gør sig erfaringer med kultur, æstetik og fællesskab?
Traditioner, kreativitet og fælles oplevelser
I Bolderslev Børnehus prioriterer vi traditioner og fælles oplevelser højt. Traditionerne skaber genkendelighed, forventningsglæde og fællesskab og giver børnene erfaringer med den kultur og de traditioner, de er en del af.
Når traditioner gentages år efter år, kan børnene genkende elementer fra tidligere og samtidig opleve dem på nye måder i takt med, at de bliver ældre. Det barn, der ét år betragter fastelavn på afstand, kan året efter have fået mod på selv at klæde sig ud. De ældste børn kan opleve glæden og spændingen ved at stå frem og gå Lucia eller deltage aktivt i andre fælles traditioner.
Vi har blik for, at børn oplever traditioner forskelligt. Derfor skal der være forskellige måder at deltage på, så barnet kan være med ud fra sine egne forudsætninger.
Vores traditioner
I løbet af året har vi blandt andet følgende traditioner:
Fastelavn
Vi klæder os ud, synger og slår katten af tønden. Børnene bestemmer selv, om og hvordan de ønsker at være udklædt.
Påske
Vi arbejder kreativt med påskens traditioner og har forskellige aktiviteter, eksempelvis sår vi karse og skaber påskepynt. Vi afslutter med påskefrokost.
Sankt Hans
De ældste børn er med til at lave heksen, og vi samles omkring vores Sankt Hans-tradition med sang og fællesskab. Dagen markerer samtidig, at tiden i Børnehuset nærmer sig sin afslutning for de kommende skolebørn.
Sommerhygge
I maj holder vi sommerhyggedag sammen med 0. klasse og den kommunale dagpleje. Her mødes vi på tværs omkring leg, sang og fælles oplevelser.
Sommerfest
Vi inviterer børn og familier til sommerfest, hvor fællesskab og samvær er i centrum. Her er mulighed for at mødes på tværs af familier og grupper omkring mad, aktiviteter og hygge.
Bedsteforældredag
Vi inviterer bedsteforældre eller andre nære relationer til en dag i Børnehuset. Her får børnene mulighed for at dele en del af deres hverdag med mennesker, som har betydning for dem. Traditionen med at medbringe og plante en blomst sammen er med til at sætte et synligt spor på vores legeplads.
Græskarskæring
I efteråret inviterer vi børn og familier til græskarskæring. Her mødes vi omkring en fælles kreativ aktivitet, hvor børn og voksne kan skabe og være sammen på tværs. Vi afslutter med fællesspisning.
Jul
December er præget af genkendelige juletraditioner, fortællinger, sang, kreative aktiviteter og fælles oplevelser. Vi pynter op sammen med børnene og skaber rum for både forventning, fordybelse og julehygge.
Julehygge med familierne
I december inviterer vi forældre og søskende til julehygge. De ældste børn går Lucia, og børnene bidrager med sange og andre indslag.
Afslutning for de kommende skolebørn
Vi markerer afslutningen på børnenes tid i Bolderslev Børnehus sammen med børnene og deres familier. Det er en særlig begivenhed, hvor vi fejrer tiden i Børnehuset og den nye begyndelse, der venter.
Fødselsdage
Vi markerer det enkelte barns fødselsdag sammen med børnegruppen. Her er barnet i centrum og får mulighed for at opleve glæden ved at blive fejret som en betydningsfuld del af fællesskabet.
Kreativitet, fantasi og nysgerrighed
Kreative og æstetiske processer er en vigtig del af vores pædagogiske læringsmiljø. Vi ønsker at give børnene mulighed for at undersøge, eksperimentere og udtrykke sig på mange forskellige måder.
Vi er optagede af processen frem for et bestemt færdigt resultat. Når børn arbejder kreativt, skal der være plads til deres egne idéer, valg og udtryk. Det betyder, at det ikke er afgørende, at alle børns produkter ser ens ud.
De voksne stiller materialer, inspiration og muligheder til rådighed og er nysgerrige sammen med børnene. Vi følger børnenes initiativer og interesser og kan samtidig tilføre noget nyt, som udfordrer deres fantasi og udvider deres erfaringer.
Det enkelte barn skal kunne deltage ud fra alder, udvikling, interesse og forudsætninger. Nogle børn kaster sig straks ud i en kreativ proces, mens andre har brug for at kigge på, mærke materialerne eller have en voksen tæt på, før de selv får lyst til at prøve.
Kultur og fælles oplevelser
Vi ønsker at give børnene mulighed for at møde forskellige kulturelle og æstetiske udtryksformer. Derfor prioriterer vi blandt andet, at børnene 2–3 gange om året får mulighed for at opleve teater.
Teateroplevelserne er mere end underholdning. De kan sætte fantasien i gang, vække følelser og nysgerrighed og give børnene fælles oplevelser, som de efterfølgende kan tale om, tegne, fortælle om eller lade sig inspirere af i deres lege.
Sange, fortællinger, musik, teater, traditioner og kreative processer giver børnene mulighed for både at møde vores fælles kultur og selv være medskabere af kultur.
For os handler det ikke om, at børnene skal skabe noget på en bestemt måde. Det handler om at give dem mod og lyst til at opleve, undersøge, skabe og udtrykke sig – sammen med andre og på deres egen måde.